Drobečková navigace

Úvod > Produkty > DOJICÍ ZAŘÍZENÍ > Vybavení dojíren > Doprava mléka

Doprava mléka

Přepravuje ze sběrné nádoby mléko pomocí mléčného čerpadla přes filtr do mléčnice a chladicích tanků na mléko.

Hlavní komponenty dopravy mléka:

  1. Mléčné potrubí

U dojíren BouMatic je veškeré potrubí přepravující mléko vyrobeno z vysoce leštěného nerezu. Průměr potrubí je vždy minimálně 51 mm a je dimenzován v závislosti na počtu stání v dojírně. Spoje jsou prováděny speciálními spojkami. Mezi dvěma spojkami se nachází gumové těsnění, které se po opotřebení vyměňuje.

  1. Sběrná nádoba

Je rovněž z nerezu a shromažďuje nadojené mléko pro odčerpání čerpadlem do chladicího tanku. Sběrná nádoba je propojena s podtlakovým potrubím prostřednictvím odkalovací nádoby, které úkolem je částečně zachytit sedimenty v procesu dezinfekce a případně celkově uzavřít podtlakové potrubí, kdyby došlo k náhodné poruše plovákového spínače ve sběrné nádobě.

  1. Filtr mléka

Ve výtlačném potrubí je do dojicího systému vložený nerezový filtr mléka s filtrační vložkou, jejíž funkcí je zbavit mléko mechanických nečistot.

  1. Čerpadlo mléka

Skládá se z hřídelky, vrtule a hrdla se sacím a výtlačným otvorem. Spínání elektromotoru čerpadla je automaticky prováděno pomocí plovákového spínače, který je umístěný ve sběrné nádobě. Čerpadlo lze uvést do chodu pomocí tlačítka na řídicím rozvaděči dojírny (např. pro odčerpání mléka ze sběrné nádoby na konci dojení). Jinak pracuje automaticky po zapnutí dojírny.